Colectarea selectivă a deșeurilor – Delegația Primăriei Orașului Ghimbav la simpozion

Protecția mediului, colectarea selectivă a deșeurilor și dorința primăriei și consiliului local de a investi în proiecte care în primul rând ar aduce plus valoare prin fructificarea materialului vegetal rezultat din gospodăriile cetățenilor noștri cât și din spațiul public gospodărit de serviciul spații verzi care ar putea deveni compost, pământ fertil prin metode moderne de oxigenare și frecare la temperaturi de apr 70 grade.

Prin urmare delegația noastră participă zilele acestea la un simpozion cu prezentare practică a acestei metode moderne în Italia la cei care au implementat acest proiect în mai multe țări dintre care aș aminti Norvegia și Estonia unde aceste utilaje funcționează de apr 10 ani.

Faptul că primăria și consiliul local cheltuie sume consistente pentru plata transportului și depozitarii a materialului vegetal adunat de la populație și al spațiilor verzi  la depozitele autorizate consider că o eventuală investiție în acest proiect ar aduce atât reducerea considerabilă a cheltuielilor cât și satisfacția protecției mediului dar și a întoarcerii către cetățeni și societățile agricole a îngrășământului (pământului) fertil rezultat și categorisit egalul îngrăsământului tradițional.

Cu respect,

Sursa articolului: Ionel FLIUNDRA